Křest (ohněm) | Albatros media

Křest (ohněm)

• Víkendovky

Nejen knihami živ je člověk (ano, tohle tvrzení je samozřejmě úplný nesmysl, ale potřeboval jsem nějak začít), a tak se někdy stane, že i takový stydlivý a nesmělý redaktor jako já vyrazí mezi lidi. A to dokonce hned mezi opravdu spoustu lidí.

Tato přelomová životní událost se mi přihodila v úterý, kdy jsem se společně s ostatními z redakce vypravil na křest knihy Honest Guide, kterou jsme poslední půlrok připravovali a která v pondělí oficiálně vychází. Kniha navazuje na stejnojmenný pořad, který vytváří Janek Rubeš a Honza Mikulka (viz třeba tady). Autory knihy jsou tedy Janek Rubeš (text), Honza Mikulka (fotografie v knize) a skvělá Eliška Podzimková (ilustrace). Křest se konal ve Skautském institutu (mimochodem jestli jste z Prahy, určitě se tam stavte na levné pivo nebo dobrou kávu) na Staroměstském náměstí a já jsem během cesty měl trochu obavy, jestli vůbec někdo dorazí. Ovšem když jsem uviděl dlouhou řadu lidí před vchodem, rázem jsem se uklidnil. A jak vidíte na fotkách, účast se nakonec vyšplhala na pár set lidí, často zahraničních turistů, u kterých je Janek nesmírně populární. Někteří (třeba parta 12 lidí z Nového Zélandu) sem přiletěli jen kvůli křtu. A určitě nelitovali – kromě knihy samotné, jež šla na dračku, si všichni pochvalovali i české pivo a samozřejmě chlebíčky (čili jak říkali „skvělé obložené sendviče bez vršku“).

Nicméně nenechte se zmýlit, kniha určitě není určená jen zahraničním turistům – vychází anglicky i česky. A i když jste rodilí Pražané nebo v Praze žijete už pěkných pár let, určitě v ní najdete spoustu tipů na zajímavá místa. A jsou to opravdu skryté perly, žádné turisticky profláklé lokality. Prostě místa, kavárny, restaurace a další skvosty Prahy, kam sami jen tak nezavítáte. Takže neváhejte, pořiďte si knihu Honest Guide, ve Skautském institutu si ji pečlivě přečtěte a pak vyrazte objevovat město tak, jak ho neznáte.

A aby těch akcí nebylo málo, již příští týden začíná Svět knihy. Samozřejmě si na něm stále můžete nakoupit spoustu knih se slevou, ale já mám opravdovou radost, že se tento veletrh poslední léta trochu proměňuje – přibylo neuvěřitelné množství doprovodného programu, autorských čtení, debat s autory, překladateli, redaktory, různých dílen, kulturních akcí. Můžete si sednout ven na lavičku nebo na trávník, dát si kávu, bavit se s ostatními návštěvníky, zastavit se na HumbookStage, poslechnout si rozhovory. Prostě i Svět knihy se mění v literární a kulturní událost, jak je tomu jinde ve světě!

Mějte se a hodně čtěte!

Michal

VÍKENDOVKA: Máte v Praze nebo ve svém městě nějaké oblíbené místo, které je tak trochu stranou zájmu většiny návštěvníků i domácích? 😉

Napište nám svou odpověď do komentářů. V pondělí vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.