Kouzlo tajemných dopisů

Víkendovky

Narazili jste někdy na desítky let starý dopis, který byl adresovaný vaší babičce? A pokud ano, byli jste v pokušení si ho přečíst? Například mně se to stalo. Vyklízela jsem jednu místnost v domě, ve kterém dřív žili babička s dědou, a našla obálku, na které bylo napsáno, že ji smí otevřít jen a jen moje babička a nikdo jiný. Co byste udělali na mém místě? Otevřeli ji a podívali se, co je uvnitř, nebo její tajemství nechali být? Chvíli jsem nad tím dumala a byla na vážkách, ale zvědavost nakonec přece jen zvítězila. Moje dilema bylo o to menší, že babička i dědeček už byli po smrti. Když jsem tu obálku otevřela, zjistila jsem, že je v ní desítky let starý dopis, který psal dědeček babičce. I kdyby se nepodepsal, vím to s naprostou jistotou. Jeho rukopis poznám.

Ale co kdyby se stalo tohle? Jednoho deštivého večera u vás někdo zazvoní, a když otevřete dveře, najdete u prahu ležet balíček. Otevřete ho a objevíte v něm svázané dopisy. Na první pohled hodně, hodně staré. Adresované vaší babičce, která před časem zemřela a kterou obestírala aura tajemna. Neodoláte a začtete se do nich. A zjistíte, že to jsou milostné dopisy, kterým nechybí vášeň a které zcela jistě nepsal váš dědeček, ale jakýsi E., o němž jste v životě neslyšeli.

Právě tohle se stane sedmnáctileté Abby Schoenbergové, hlavní postavě knihy Tajemné dopisy. O vzdálenější minulosti svojí babičky ví jenom to, že v roce 1939 připlula do Spojených států z Evropy. Tehdy jí byly čtyři roky. Zůstala bez rodičů, úplně sama. Ale ujala se jí jedna newyorská rodina a postarala se o ni. Nicméně babička nikdy o téhle části svojí minulosti nemluvila a o nějakých svých dalších příbuzných nic nevěděla. Rodiče jí během druhé světové války zabili v Osvětimi.

A Abby pochopitelně napadne, že by třeba ten záhadný E. mohl něco vědět. Něco, o čem babička se svými dětmi a vnoučaty nemluvila. Podaří se jí onoho E. (Edwarda) vypátrat a ke svému překvapení zjistí, že stále žije na ostrově Nantucket. Abby se rozhodne na ostrov vydat a dozvědět se o minulosti své babičky všechno, co se dá. Jenže tam jí vstoupí do cesty pohledný Edwardův vnuk Noah a za žádnou cenu nechce dopustit, aby se Abby hrabala v minulosti jeho rodiny. A co se bude dít dál, to už vám neprozradím. Každopádně pokud máte rádi letní romantické příběhy s tajemným podtónem, kdy se máte šanci dozvědět něco z historie, například o dětských transportech, Tajemné dopisy budou právě pro vás.

A co se děje u nás v redakci? Katka se vydala na zaslouženou dovolenou, takže ji moc zdravím a to moře a koktejly jí fakt závidím. Michal se pustil do čtení korektury Dívky, kterou spolklo moře a Adéla ladí Čas karmínu.

Mějte se hezky a třeba zkuste někdy někomu napsat pravý papírový dopis! Určitě to ocení.

Iveta