Klimatické války | Albatros media

Klimatické války

Víkendovky

Minulý týden jste se kvůli svátku museli obejít bez našeho pravidelného blogu, ale dneska jsme zpátky. A já se budu držet tradice a psát o počasí, jak už to tak v poslední době děláváme!

U nás v kanceláři vládnou velké klimatické boje. Jak začalo trošilinku svítit slunce, rozdělili jsme se na dva nesmiřitelné tábory. Tábor č. 1, pracovní název větrači, jsou Michal s Terezou. Větrali by nejradši pořád. Neustále kvílí, že jim je vedro, že nemáme v kanclu žádný vzduch a že už přišel čas nahodit klimatizaci. A to je venku třeba 15 stupňů. No a druhý tábor představujeme Adéla a já. Odmrazujeme necitlivé zledovatělé prsty a chodidla, balíme se do jednorožcích dek a mikin, vaříme hektolitry čaje a užíváme si, že je tu KONEČNĚ taky trochu teplo. Třeba dneska je to boží! Klima se pak střídá podle toho, jaké složení místního osazenstva se ten který den zrovna v práci sejde. Takže jednou má člověk při vstupu do naší kanceláře pocit, že se ocitl někde za polárním kruhem, podruhé je mu příjemné teplo (pekelný horko, řekl by Michal).

Ale když odhlédneme od počasí, o něco zásadnější jsou knížky, že jo?! Já teď pracuju na jedné, která mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Sadie od Courtney Summersové totiž navzdory parádní obálce vůbec není lehké čtivo a klame tělem asi jako Dopisy ztraceným. Sadie totiž zmizela a nikomu se nedaří ji vypátrat. Život téhle holky rozhodně není procházka růžovým sadem – odmalička se starala o svou mladší sestru, protože jejich máma propadla drogám, jenže tuhle malou sestřičku ne zas tak dávno někdo zavraždil. A Sadie teď žije ve více než skromných podmínkách úplně sama a utápí se ve smutku – dokud najednou není k nalezení.

Ve vyprávění se střídají dvě perspektivy. V první řadě jsou to kapitoly vyprávěné z pohledu samotné Sadie, která odchází z domova – a čtenář poměrně brzy zjišťuje proč a co má vlastně za lubem. Druhou perspektivu představuje pátrání rozhlasového reportéra Westa, který se vydává o něco později po její stopě a natáčí o Sadie, její rodině a jejím životě podcast. A ten na rozdíl od Sadie až do samého konce vlastně nic netuší. Tyhle kapitoly jsou plné přímých řečí a výpovědí všech, kteří se se zmizelou dívkou na její cestě setkali. A z toho, co postupně vychází najevo, vás bude mrazit v zádech.

Tahle knížka patří mezi ty důležité, které byste si rozhodně měli přečíst, a zároveň je neuvěřitelně čtivá. Příběh nešťastné holky budete hltat, dokud se nedostanete na poslední stránku, nedá se totiž odložit, jak je napínavý. Prostě musíte co nejdřív zjistit, jak to všechno bylo!

Sadie vám tedy můžeme rozhodně víc než doporučit, vyjde v půlce prázdnin, tak si to napište do kalendáře. A na čem pracují ostatní? Adéla pro vás právě ladí Trikoloru, „sametový komiks“ o událostech z roku 1989 (který bude naprosto nejlepší a my tu z něj umíráme blahem), o němž vám napíše v některém z příštích blogů. Pokud byste radši něco letně nevážného, Tereza má teď na stole Srdcerváče, což je taky komiks, ale o velké středoškolské lásce a je to jedna z nejrozkošnějších knížek poslední doby. A Michal odeslal do tisku knížku Něžná je noc, další přírůstek do naší edice CooBoo Classics. Tak se těšte!

Katka

VÍKENDOVKA: Co vy a letní teploty? Roztáčíte klimatizaci na maximum, nebo si na sluníčku lebedíte? 

Napište nám svou odpověď do komentářů. V pondělí vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.