Když žijete v dystopii

Víkendovky

Už víc jak měsíc CooBoo (a s ním celá Albatros Media) pracuje z domova. Naštěstí máme moderní technologie, které nám umožňují zůstat ve spojení. Zkrátka a dobře, když se nepotkáváme v kanceláři, tak se spousta (nejen pracovních) rozhovorů přenesla do virtuálního prostoru.

A kdybyste chtěli nakouknout pod pokličku našich konverzací, mrkněte do aplikace Storki. Pod účtem Humbooku tam najdete storku Kubulíni za časů cholery, což je v zásadě autentický přepis (ale jako fakt, nekecám!) několika našich „běžných“ rozhovorů z posledních týdnů. Trošku nám ta karanténa leze na mozek, ale neklesáme na duchu :D Chcete vědět, jaké jazykové hříčky řešíme, jak se to má s kroužkem nad U nebo která knížka má na přebalu berušku? Pak si to musíte přečíst!

Ale zpátky k tomu, co mělo být hlavním tématem mého dnešního blogu. Dystopie. Docela velký literární trend v rámci young adult. Příběhy popisující svět, který se rozbil (více či méně) a začaly platit úplně jiné hodnoty, ať už to bylo vinou války, přírodní katastrofy, napadení mimozemšťanů nebo třeba díky nějakému viru. Nepřipadá vám to povědomé? Je mrazivé, jak mám v těchhle dnech občas pocit, že jsem se probudila do stránek některé z našich knížek. To, co teď celý svět zažívá, je tak bezprecedentní, že by to možná kdejakému čtenáři přišlo přitažené za vlasy, kdyby to byl pouhý příběh z knihy. A víte, co mi na tom všem přijde nejstrašidelnější? Ale vlastně tak trochu v pozitivním slova smyslu? Spící Beatrice, ta mě fakt děsí, a hned vám povím proč. Je to vítězný rukopis prvního ročníku naší soutěže CooBoo hledá talent. Víte, o čem je? O světě, který zachvátil záhadný virus. Vědci netuší, jak se šíří ani koho zasáhne příště. Zní to skoro jako řádky z dnešních médií, co? Rozdíl od současné situace je v tom, že když ho chytnete, není to ta „silnější chřipka“ nebo „zápal plic“ nebo jak chcete koronu popisovat. Tenhle vir způsobuje, že upadnete okamžitě do kómatu. Je to vlastně takový moderní retelling Šípkové Růženky v dystopickém a maličko sci-fi kabátku. S kapkou romantiky, samozřejmě 😊 Hlavní hrdinka se rozhodne přihlásit jako dobrovolník k výzkumu potenciálního léku. Ve výzkumném středisku se seznámí se spoustou různých lidí, včetně syna vědce, který to celé vede… A víc už neprozradím!

Když s tímhle námětem Júlia Matulová přišla před porotu naší soutěže, hned se mi zalíbil. V něčem mi totiž připomněl Slepotu od nobelisty José Saramaga. To je taky příběh o epidemii, která se zničehonic neřízeně šíří společností. Není to young adult a ten text má velký symbolický přesah, ale je to skvělé čtení, vřele doporučuju. Už ji máme rozebranou, ale můžete mrknout na film, kde hraje třeba Julianne Moore, Dany Glover nebo Gael García Bernal. Každopádně Spící Beatrice mě nadchla nejen kvůli námětu, ale i díky tomu, jak skvěle je napsaná a vystavěná. Autorka má vážně talent a mě docela mrzí, že se s ní nebudete moci potkat letos na HumbookStage, kde jsme měli knížku původně křtít. Ale určitě si myslím, že o Júlii Matulové i Spící Beatrice ještě hodně uslyšíme. Možná si ji budete chtít přečíst právě proto, jak moc vám bude připomínat současné dění. Samotná autorka tím musí být pěkně zaskočená, její příběh vznikal dávno před tím, než někdo o nějaké světové pandemii vůbec slyšel. I kvůli tomu jsme v posledních týdnech ladily jeho detaily, které nám všem teď připadají úplně samozřejmé. Myslím tím různá opatření, která dřív součástí příběhu nebyla, protože by to zkrátka běžného smrtelníka ani nenapadlo, ale dneska je to jasné každému děcku. Nicméně knížka už je v zásadě v tisku a já se moc těším, co na ni povíte. Vychází 1. června s podle mě naprosto skvělou obálkou. Jo a bude se taky třpytit! Zásadní informace :D

Tereza

VÍKENDOVKA! Rádi bychom vyhlásili druhý ročník soutěže „CooBoo hledá talent“. Ale tentokrát bychom ho rádi nějak tematicky omezili. O čem byste si chtěli číst? Jaký žánr? Z čeho by se podle vás stal bestseller?