Kdo tentokrát zemře?

Víkendovky

Nazdárek všem! Tak je to tady, Svět knihy začal, už včera se otevřely brány a až do neděle máte exkluzivní příležitost nakupovat knihy se slevou, poslouchat besedy a diskuze a družit se se svými knihomolskými soukmenovci (a třeba taky s námi, my budeme na SK rozhodně taky poletovat) na největším knižním veletrhu v České republice. A že to bude zase pecka, o tom nemáme nejmenší pochyby, i když letos pořád ještě v poněkud provizorních prostorech pavilonů za výstavištěm. Na druhou stranu Křižíkova fontána uprostřed dění bude příjemnou posedávací zónou, tak teď jen aby nijak intenzivně nepršelo a všechno bude dobrý!

Samozřejmě bych vás teď chtěla pozvat na trochu toho kubulínského programu, že! Na nějaký dojde v sobotu 13. v rámci HumbookStage. Těšit se můžete hned od rána – v deset nula nula všechno zahájí debata Můj svět, moje pravidla, kde o tvorbě fikčních světů pohovoří hned dvě z našich autorek: Denisa Černá, které právě vyšlo boží dystopické sci-fi Poslední člověk na planetě Zemi, a Petra Martišková, již naše stálice, která z tiskárny čerstvě vyplivnutým třetím dílem Síla obsidiánu uzavírá svou trilogii z magické Prahy. Obě se vám s radostí do knížek podepíšou na první maxiautogramiádě od 12:40.

Další dvojici našich autorek si pak budete moct prohlédnout a poslechnout odpoledne od 13:50 v rámci debaty Contemporary na hraně reality o tom, jestli se autoři fakt inspirují vlastním životem, nebo kde se jejich nápady vlastně berou. Tam bude mluvit nejen Eliška Václavíková, jejíž poetický debut Zvonkohra zaujal zatím snad každého, kdo ho dostal do ruky, ale taky Ola alias Nofreeusernames, které právě vyšla čtvrtá pastelová knížka plná chatů a vychytávek Jsme nevyhnutelní. V 16:30 proběhne všemi oblíbená hra Little Box of Yes, kde budou autoři spřádat příběhy postavené na základě našich titulů vydaných v rámci CooBoo Classics, a vy určitě vyrazte, pokud chcete vidět Vojtu Záleského, autora noir urban fantasy Převzetí. A od pěti večer se vám zase tihle všichni rádi podepíšou v rámci druhé maxiautogramiády.

A mimo HumbookStage v sekci Fantasy & sci-fi bude od 15:00 probíhat beseda Jak být autorem fantastiky a nezbláznit se z toho?, kde vám své tipy a triky nasdílí mimo jiné taky náš Jan Urban, který stojí za sérií Věčné Mlhy. Rád se vám pak podepíše na autogramiádě o hodinu později ve vestibulu Křižíkova pavilonu B.

Rozhodně byste si ale Svět knihy neměli nechat ujít ani v neděli, kdy na našem stánku Albatros Media / Palmknihy ve 13:00 na debatě Z Instagramu na stránky knih bude mimo jiné mluvit taky Karolína Zoe Meixnerová, kterou znáte teď už nejen jako autorku super vtipných instáčových videí a Průvodce literární hysterií 19. století, ale taky zbrusu nového Národního opruzení, které si z SK potřebujete odnést!

No a když už jsme u knih, co si ze Světa knihy potřebujete odnést – je jich kopec. Jakože fakt kopec, protože jsme se vám všechno snažili naservírovat právě tak akorát na veletrh, abyste domů mohli donést ty nejšťavnatější úlovky s veletržní slevou (tajný tip: veletržní slevu a dopravu zdarma máme i na e-shopu, pokud to na SK nedáváte nebo bude váš oblíbenec vyprodán). Ale rozhodla jsem se vybrat jednu, kterou vám doporučím, jo. A tou je První, kdo na konci zemře, zbrusu nová modrá bichlička od Adama Silvery. Určitě si pamatujete Oba na konci zemřou, knížku, která raketově vystřelila i u nás díky zájmu čtenářů na TikToku. Příběh o dvou klucích ve světě, kdy se vždy mezi půlnocí a třetí ráno dozvíte, jestli toho daného dne zemřete, je pěkný doják a člověk Mateovi a Rufusovi drží palce až úplně do konce. No a tady to bude nejinak. Tentokrát se setkáváte s Valentinem a Orionem, kteří žijí ve světě, kde Hodina smrti, služba, která vám smrt ohlásí, teprve začíná a přihlásilo si ji jen pár nadšenců. Jak už to tak se spuštěním čehokoli bývá, i Hodinu smrti na začátku pronásledují technické potíže a komplikace. Nic to však nemění na tom, že jednomu ze dvojice Valentino-Orion se ozvou a druhému ne. A přesto se jejich životy neodvratně propojí.

První, kdo na konci zemře je zase doják. Příběh, do kterého nahlížíte očima mnoha vypravěčů. Některé si budete pamatovat z Oba na konci zemřou, kde hráli epizodní i větší role. Někteří jsou úplně noví. Někteří umřou. Někteří ne. Ale vy budete hádat a tápat až do konce – a nejspíš si i vydatně popláčete, pokud na rozdíl ode mě máte srdce. Zkrátka tuhle knížku můžu fakt doporučit – a to i tehdy, pokud jste Oba vůbec nečetli.

A ještě bleskově z redakce, co proč a jak kdo čte. Na Michalovy zprávy si budete muset počkat ještě do příštího týdne, takže vydržte, vydržte. Já piluju Mladokrevné, vysokoškolskou upířinu s LGBT tematikou. Adéla právě doredigovala fantasy novinku z magického horského městečka kdesi v Itálii S ohněm v krvi. A Iveta chystá českou fantasy Strážci živlů.

Mějte se a na Světě knihy čusíček!

Katka