Kam se ztrácí slunce?

Víkendovky

Srpen se – ráda bych řekla, že pomalu, ale mně to teda uteklo pekelně rychle – přehoupl v září a počasí poslední dny není nic moc. Není zrovna teplo, dost často prší… Ale jedno pozitivum bych na tom přece jen našla. Aspoň nám v kanceláři odpadly obligátní dohady ohledně klimatizace a jejího nastavení. Teď už neběží vůbec, protože není co klimatizovat. Upřímně doufám, že se to ještě alespoň na chvíli změní, ale kdo ví.

Já jsem se teď naštěstí mohla trochu ohřát při redakci knížky, která u nás vyjde pod názvem Kam se ztrácí Alice Sun. Kdybyste se pozastavovali nad tím, proč se bude česky jmenovat zrovna takhle, tak je to mimo jiné proto, že přebíráme původní obálku a potřebovali jsme, aby rozložení slov v názvu aspoň trochu odpovídalo tomu originálnímu. A pak taky proto, že původní hříčka If You Could See The Sun se do češtiny bohužel nedá uspokojivě převést. Proč autoři nepojmenovávají svoje postavy jinak? A proč jsou tak strašně kreativní při vymýšlení názvů?

Ale jinak mám Ann Liang, autorku téhle knihy, moc ráda. Už jsme vydali jedno její contempo – Tentokrát je to doopravdy, a to poměrně nedávno. Na to, jak je mladá, umí opravdu skvěle zacházet se slovem a tohle její umění v případě obou knih ještě podtrhuje výborný překlad Petry Badalec. Zkrátka, práce na tomhle textu mi přinášela radost, a jak říkám, hned na začátku jsem se pěkně ohřála. Protože v Pekingu bývá v srpnu pořádné vedro.

Alice Sun si na pekingské mezinárodní střední škole, na které má jako jediná prospěchové stipendium a která se jen hemží bohatými, vlivnými teenagery, vždycky připadala neviditelná. Pochází totiž z bezkonkurenčně nejnuznějších poměrů, a navíc sem před čtyřmi lety nastoupil Henry Li, který je nesnesitelně hezký, nesnesitelně chytrý, nesnesitelně bohatý a Alice ho prostě nesnáší. Věčně komplikuje její snahy o to, aby měla nejlepší studijní výsledky ze všech.

A asi právě proto, když jí rodiče oznámí, že už nemají finance na její další studium, a ona tak bude muset přejít na jinou, obyčejnou školu, se začne skutečně stávat neviditelnou. Ze začátku je to pro ni šok, ale pak se rozhodne tuhle svou novou schopnost využít. Za pomoci Henryho si zřídí aplikaci, díky níž si ji můžou za vysoké částky najímat její spolužáci a ona pro ně vykonává malé, ale zásadní úkoly. Postupem času se ale tyhle drobné úkoly mění ve složitější a posunují se za hranici zákona. Alice se tak musí rozhodnout, jestli peníze, které tímhle způsobem vydělává, doopravdy stojí za to.

A co se děje v redakci? Michal dočítá korekturu knížky Láska je… od Tracy Andreen, která navazuje na autorčinu předchozí knihu Vánoční prázdniny, a chystá se právě na čtení Kam se ztrácí Alice Sun. Adéla si nepřestává chválit Ostrovy bohů a Katka se s námi na nějakou chvíli rozloučila, takže nám samozřejmě moc chybí.

 

Mějte se hezky, nenechte se otrávit počasím a čtěte!

Iveta