Je to tentokrat doopravdy?

Víkendovky

Před časem mi od jedné literární agentky přišla nabídka rukopisu od mladé autorky Ann Liang. Zahraniční agentka se rozplývala, že lepší rom-com ještě nečetla, jakmile se jí rukopis dostal do rukou, všechno odložila, hned se do něj pustila a už se od něj nehnula. Přečetla ho na jeden zátah. A já jsem si říkala, jo, jasně, to ti tak budu věřit. Že je to baví, pořád psát, jak nad nějakým rukopisem strávili celý víkend, nic s nimi nebylo, partner/partnerka/rodina na ně byli naštvaní, protože pořád čučeli do čtečky a jich si vůbec nevšímali. Prostě jsem si říkala, že jsou to takové ty klasické vychvalovací kecy. Nicméně rukopis jsem si nechala poslat, že se na něj podívám.

Šlo o tuhle knížku. Sedmnáctiletá Eliza Lin se většinu svého života stěhuje z místa na místo – podle toho, kam pracovně přeloží její matku – a téměř se nestane, že by dva školní roky strávila ve stejné škole. Teď, naposled, se přestěhovala do Pekingu, města, ze kterého pochází, a začala navštěvovat poslední ročník místní mezinárodní střední školy. Je odtažitá, nemá chuť s nikým navazovat přátelské vztahy, protože přesně ví, co se časem stane. Zase se přestěhuje – do Anglie nebo třeba do Austrálie –, a i když se bude děsně moc snažit, zase o svoje přátele přijde. Ne hned, ale časem určitě. Kamarádit se čistě jen online prostě nejde. Tak proč se vůbec namáhat?

Ale pak se přihodí něco, co věci změní. Eliza napíše do angličtiny esej o tom, jak poznala svoji životní lásku, a zveřejní ho na internetu. Doslova přes noc se z něj stane virál a Eliza najednou ve škole přestane být neviditelná. Navíc se jí ozve redaktorka z jejího oblíbeného vydavatelství a chce, aby o své lásce psala dál. A moc ráda by její články doplnila i nějakými fotkami. A to je problém. Eliza si totiž absolutně všechno, co v eseji napsala, vymyslela. Vlastně ještě nikdy s nikým nechodila. Ale o šanci publikovat ve svém nejoblíbenějším časopise nechce přijít, protože o tom vždycky snila.

A pak si uvědomí, že se jí řešení jejího problému nabízí jaksi samo. Do stejného ročníku s ní totiž chodí Caz Song, model, herec, vycházející hvězda čínského zábavního průmyslu. Někdo, kdo by se na její životní lásku hodil, a navíc by ji i zvládl zahrát. A tak Eliza vymyslí Strategické, oboustranně výhodné a romanticky orientované spojenectví, které pomůže rozvíjet naše kariéry a Caze přesvědčí, aby s ní do toho šel. Co se bude dít dál, to se dočtete sami. Už v červnu.

Ehm. A teď bych se ráda přiznala k tomu, že jsem rukopis Ann Liang začala číst někdy v pátek odpoledne a dočítala jsem ho o víkendu. A rodina na mě byla naštvaná, že pořád čučím do čtečky a na ně kašlu. Prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout. A tohle je pravda pravdoucí.

A ještě malé redakční okénko. Co se u nás děje? Adéla dělá korekturu Tentokrát je to doopravdy, já jsem se pustila do čtení Tlukotu tisíců srdcí, Michal čte novou Westovou – Vzdálenost mezi námi a Katka se baví u 99 kluků Micaha Summerse.

 

Mějte se hezky a pěkně na sluníčku čtěte!

Iveta