Frankfurt a ty nejlepší boxy

Víkendovky

Dneska je venku počasí, že by člověk psa nevyhnal, ale je to naprosto dokonalý čas na čtení. Už to o mně víte, ale já tohle počasí miluju, zvlášť když si můžu sednout do křesla, uvařit si kafe, rozsvítit čtecí lampu a pustit se do pořádné bichle, která mi vydrží na pár hodin až dnů

A abychom takové bichle mohli připravovat, vyrazil jsem na knižní veletrh do Frankfurtu, což je každoroční vrchol sezony, protože na obrovské výstaviště, do monstrózních hal a gigantických stánků a stanů se sjedou nakladatelé a lidé z branže z celého světa a téměř celý týden řeší jen jednu jedinou věc – ano, zcela nepřekvapivě jsou to knihy.

A tak když například vejdete do haly číslo 6, která je menší, má jen tři patra a je osídlena hlavně nakladateli z anglicky mluvících zemí, spadne vám čelist, protože jejich „stánky“ vypadají jako takový menší obchoďák, desítky agentů nabízejí knihy všech žánrů určených pro všechny věkové kategorie, všude jsou hromady knih na ukázku, na stěnách běží knižní trailery… A vy prostě máte pocit, že jste se ocitli v ráji, protože všechno chcete, všechno musíte mít a všechno všecičko je skvělé a úžasné. A takhle strávíte na veletrhu několik dnů ve víru schůzek, knih, rozhovorů, setkávání s autory, diskuzí (letos bylo jedním z hlavních témat i překládání), currywurstů, potřásání rukou… A když máte štěstí, zahlédnete i španělského krále nebo německého prezidenta. A dokonce i takoví asociálové, jako je Katka, najednou vypadají, že si ty davy i trochu užívají.

Ale zpátky k čistě knižnímu tématu. Když jsem včera přišel do redakce a podíval se do naší knihovny, zarazilo mě, kolik skvělých boxů už jsme stačili připravit. Takže jestli máte slíbeno, že si k Vánocům můžete vybrat jen jednu knihu, tady máte připomínku, jak si s „jednou“ knihou pořídit celou sérii. A samozřejmě musím začít u toho největšího, který má dohromady přes 3 000 stran – a tím je box Skleněného trůnu. A pro milovníky Sarah J. Maasové tady hned máme ještě box Dvorů, ten má sice jen přes 2 500 stran, ale i tak by vám měl vydržet na jedno až dvě deštivá odpoledne. Pro toho, kdo má rád nějaké to vražděníčko a krčkupodřezáváníčko tady je box Nikdynoci (můj oblíbený). A pokud se raději proháníte ve vesmíru a máte rádi skvěle napsanou sci-fi, nesmíte minout souborná Akta Illuminae. Pro ty, kdo ujíždí na Holly Blackové a princích s bambulkou, je tady samozřejmě Krutý princ. Nicméně nesmíme zapomenout ani na romantické duše, které se rády ponoří do světa Selekce, cestují časem spolu s Drahokamy nebo si přečtou historický román od Ruty Sepetysové. A pokud už se nemůžete dočkat Vánoc (a máte rádi šťastné konce a zajímavá města), jsou přímo pro vás Vánoční polibky.

Takže hodně čtěte a užívejte si podzim!

Michal