Extrabuřty z edičáku

Víkendovky

Nazdárek párek! Doufám, že si stejně jako já užíváte, že je konečně teplo (Michala zdravím do Grónska), ládujete se zmrzlinou, klopíte do sebe limonádu a koktejly i s deštníčky a vůbec si užíváte léta (s knihou v ruce, samozřejmě)!

Včera jsme zveřejnili druhou část edičního plánu na druhou polovinu roku. Když se tak na něj koukám, vůbec se nedivím, že nám všem v redakci, stejně jako každé léto, lezou písmenka už i ušima, protože to je pořádná nálož knih! Všechny si je můžete prohlédnout tady.

Když ho budete pozorně studovat, zjistíte, že kromě extra velké porce původních českých titulů vám nabídneme třeba taky kuchařky, a to hned dvě. Tou první je Let’s Bake: The Pusheen Cookbook, která rozzáří oči každému, kdo rád peče nebo se nacpává sladkostmi. Druhou je Kůrčička křup, omáčka šplouch od Zuzany Böhmové, která soutěžila v pořadu MasterChef. Jestli si náhodou pamatujete, vloni mi učaroval Americký roadtrip a jídlo, které se tam jí (hodně rozteklého sýra a jalapeños), až tak moc, že jsem se okamžitě musela pokusit o něco podobného doma. Setkalo se to s fakt velkým úspěchem a pálivá rajčatová salsa s hromadou koriandru, kterou jsem tehdy začala vyrábět, se u mě doma zařadila mezi nejoblíbenější kuchyňské výtvory vůbec. Jelikož jsem trochu ujetá na exotické chutě, Kůrčička mě vyloženě nadchla. Autorka hrozně zajímavě nakombinovala recepty na tradiční českou (tedy spíš moravskou) kuchyni s různými pokrmy a nápoji z celého světa a mně se při korektuře fakt sbíhaly sliny. Zatím jsem ještě nic vařit nezkoušela, ale nebojte, přijde to, stay tuned!

V edičním plánu se nám taky letos sešlo poměrně hodně knih s válečnou tématikou. Tedy, ono jich tam je vždycky plno, ve většině fantasy nebo sci-fi příběhů se válčí, ale to je člověk většinou v pohodě, protože ví, že se to odehrává v imaginárních světech. Jenže když přijde na války skutečné, které se v historii lidstva odehrály, jde legrace dost stranou. Neznamená to ovšem, že by to muselo být depresivní čtení. Můžeme se z toho poučit (haha, vím, že jsem totální naivka), nebo si uvědomit, že lidé zůstávají v těžkých časech lidmi díky tomu, že se stále umí radovat z obyčejných věcí, nebo že tváří v tvář velkému zlu prokáží takovou odvahu a smysl pro čest a spravedlnost, o jakých by se fantasy a sci-fi hrdinům často ani nesnilo. Nedávno jsem dočetla korekturu Skřivánků ve válce a ne, vůůůůůbec jsem nemusela často sahat po kapesníku. Příběh se odehrává před začátkem první světové války, během ní a po ní. A nebojte, ty kapesníky nebyly kvůli detailnímu líčení válečných hrůz, ale kvůli nádherně vykresleným vztahům i drobným radostem, které hrdinové prožívají. Skřivánci taky decentně brnkají na feministickou notu, protože válka, ač hrozná, přinesla i ledacos pozitivního – v tomto případě možnost i nutnost, aby ženy a dívky dělaly takové věci, jaké jim předtím byly zapovězeny. Další příběhy na pozadí skutečných válek vám nabídne Poctivý špion nebo Mlčící fontány, ale o těch zas až někdy příště.

Mějte se krásně, užívejte si léto, dávejte na sebe pozor a čtěte!

Adéla

VÍKENDOVKA: Na kterou knihu z druhé poloviny edičního plánu se těšíte a proč?

Napište nám svou odpověď do komentářů. Čas máte do neděle, my poté vybereme jednoho z vás, který si bude moci přát knížku z CooBoo dle vlastního výběru.