Divočina

Víkendovky

Nazdárek! Návraty z divočiny jsou kruté, zvlášť když je v té divočině počasí na letní hadříčky a zmrzlinky a koktejly s deštníčkem a spoustou ledu, zatímco doma je (pocitově) zhruba o čtyřicet osm stupňů nižší teplota, která vás nutí pít čaj ještě horký, natáhnout chlupaté ponožky a přemýšlet, kdy je společensky únosné začít nosit zimní bundu (evidentně už to docela jde, dneska ráno jsem potkala jednu paní na procházce se psem v péřovém kabátu…).

Nějak se mi v té divočině letos přihodilo, že jsem místo knih četla akorát horolezecké průvodce, navigační cedule a jídelní lístky, takže se o to víc těším na tuhle sobotu na HumbookFest. Chtěla jsem napsat „který bude pro změnu jenom o knihách“, ale pak mi došlo, že to vůbec není pravda, protože tam jde o mnohem víc – o setkávání se s lidmi, kteří jsou do knížek stejně bláznivě zamilovaní jako vy, o besedy s autory, a hlavně o skvělou atmosféru. Pro nás redaktory je to taky v neposlední řadě hrozně fajn příležitost vidět naživo, jak se někdo jiný zajímá o knížky, na kterých jste poslední dobou pracovali, a je kvůli nim třeba ochotný přijet z velké dálky a vystát velkou frontu. Jo a taky chováme velký obdiv k vaší fyzické zdatnosti, protože odnést si domů ty štosy knih, to už chce nějaké svaly! A pokud nemůžete dorazit osobně, nezoufejte, stejně jako vloni budete celý program moct sledovat online. Pokud posilka s knihami není vaším šálkem čaje, můžete být taky v pohodě, protože si je lze objednat z online stánku na e-shopu albatrosmedia.cz, kde bude od pátku od 12 hodin až do neděle sleva 20 % na celý sortiment. Číhejte na sockách na slevový kód, který bude zveřejněn před otevřením stánku. 😊 Těšíme se na vás v onlinu i v offlinu!

No a teď zpátky k té divočině. Jednou z mnoha božích knih, která spatří světlo světa letos na podzim, bude Les bez srdce od Joanny Ruth Meyerové. Je to temná fantasy, ze které vás možná bude i mrazit, a najdete v ní uspokojivý koktejl všeho, co takový dobrý příběh potřebuje. Zlou čarodějnici, která je zároveň příšerně zlou a krutou matkou, co terorizuje všechny kolem sebe, a nejvíc to odnášejí její dcery – stromové sirény (ale ani ty nejsou bez viny, protože jsou taky pěkně kruté). Krále, který zasvětil svůj život boji proti téhle čarodějnici, ale postupem času začnete pochybovat, jak moc je kladnou postavou. Fešáckého syna hvězdáře, který kvůli lesní čarodějnici přišel o mámu, místo ní se poctivě stará o svou mladší sestru a ze všeho nejvíc by se taky jednou chtěl stát hvězdářem. Jednu z dcer lesní čarodějnice, stromovou sirénu, o nic méně krutou než její sestry, která v sobě objeví jiskru slitování a lásky, kvůli kterým se rozhodne změnit svůj život. Nádech steampunku, ale trochu taky středověku i všeho mezi tím (a funguje to moc pěkně!). Poetický jazyk a temnou atmosféru, která v sobě skrývá naději. Překvapivé zvraty až do úplného konce! A v neposlední řadě taky nádherný milostný příběh, který je mimo jiné docela osvěžující v mnoha aspektech, protože nejde o žádný trojúhelník a není úplně jednoznačné, kudy a kam se bude ubírat. Tak co, už jste napnutí jako kšandy? 😊

Na závěr ještě flash news z redakce: Michal na dovolené krmí papoušky, Iveta se prokousává Mýtonoši a Katka čte Říkej tomu, jak chceš.

 

Mějte se krásně a skládejte básně!

 

Adéla