Andělé versus draci

Víkendovky

Katka minulý týden psala o své návštěvě londýnského knižního veletrhu YALC, co všechno tam zažila a koho všechno potkala. (Délkou svého blogu jednoznačně trhla rekord a jen blázen by se ji snažil překonat.) Taky vás navnadila na několik knížek, které teprve plánujeme vydat a které mohla probírat přímo s jejich stvořiteli. (To jí závidím.) To ale byly knížky zahraniční, které u nás vycházejí v překladu. Ona vlastně většina knížek, které v CooBoo vycházejí, je překladová beletrie. Ale několikrát do roka vydáme taky nějaký český rukopis a já bych chtěla právě o jednom z nich dneska psát.

Jeho autor Jakub Petr Kos nám nejdřív do redakce poslal jen jeho část. A ta část mě natolik zaujala, že jsem si vyžádala rukopis celý. Jmenuje se Archanděl: Krvavá křídla a je to pravá nefalšovaná fantasy. Abych nezapomněla, kromě rukopisu autor poslal ještě opravdu dobře napsanou anotaci. To zmiňuji především z toho důvodu, že se čas od času zajímáte o to, jak nabídnout svůj rukopis nakladatelství. Dobrá anotace je základ. Pokud redaktora anotací navnadíte, jste na dobré cestě.

A pak je samozřejmě důležitá práce se slovem, to, jak se vám daří vystavět příběh a jestli váš text obsahuje něco nového, originálního. Musím říct, že Archanděl mě oslovil právě tím, jak dobře má vystavěný příběh. Při rozsahu čtyři sta stran je to opravdu obdivuhodné. Všechno do sebe krásně zapadá, čtenář postupně získává informace a skládá si celkový obrázek. A pokud jde o tu novost a originalitu, válka mezi anděly a draky je příjemně osvěžující. Ale abych se dostala přímo k ději.

Hlavní postavou je archandělka Baendictiel, léčitelka z Bílé letky, která se vyskytuje na světě už několik století. Jejím protějškem je dračí král Jácob, vůbec největší drak ze všech, který toho pamatuje ještě o trochu víc. Kdybyste chtěli vědět, jak přibližně vypadají, mrkněte na ilustraci, která by se měla objevit na obálce a kterou pro nás vytvořila Barbora Žižková.

Na začátku všeho stojí zničení lidského města Arnathir, které andělé připisují drakům. To a následná odveta Nebešťanů rozdmýchá spor o moc. Andělé věří, že draci jsou pro ně hrozbou a musejí se s nimi jednou provždy vypořádat. Jenže Baendictiel se podaří nahlédnout za oponu. Při jedné z bitev ji dračí král Jácob zachrání a odnese ji do dračího hnízda. Po několika dnech jí z něj dovolí odejít. Baendictiel se vrátí do andělského města, ale její soukmenovci jí nedůvěřují. Myslí si, že se spolčila s draky. A dokonce ji zavřou. Z vězení jí pomůže uniknout její přítelkyně Carteliel. A pak Baendictiel zachrání Jácob podruhé.

Tahle skutečnost a to, co Baendictiel viděla ve vypáleném Arnathiru, v ní vzbuzuje otázky a pochybnosti. Kdo vlastně Arnathir zničil? A proč? A co za zvláštní pouto ji to pojí s Jácobem? Zatímco se spojení mezi nimi zesiluje a přetváří je, mezi draky a anděly se schyluje k velkolepé závěrečné bitvě.

Snažila jsem se být co nejstručnější, abych vám toho zbytečně moc neprozradila, ale věřte mi, že Archanděl je plný překvapení, zvratů a nejrůznějších tajemství. A kromě toho obsahuje i úryvky z děl andělů, lidí, a dokonce i citaci z divadelní hry.

A co je nového v redakci? Já jsem momentálně dočetla knihu Jenom nestvůra a můžu vám ji jenom doporučit. Katka se věnuje Knize noci od Holly Blackové, Adéla usilovně pracuje na Ohnivcově dceři a Michal bude mít ještě hodně dlouho co dělat s pokračováním Půlměsíčního města od Sarah J. Maasové.

 

Užívejte si léto a čtěte!

Iveta