A co se stane potom?

Víkendovky

Ahoj, ahoj, týden se s týdnem sešel a já jsem včera zjistila, že je zase na mně, abych psala blog. Kolegové jsou laskaví, vždycky mi to připomenou. Ale je fakt, že jsem si říkala, že už je načase, abych sem napsala o jedné knize, kterou chystáme na konec března. O knize, která mi nečekaně rozmnožila vrásky na obličeji, ale která je tak nějak jiná a vystupuje z naší produkce.

Abych už to zbytečně neprodlužovala, ta kniha je další dystopie mistryně tohoto žánru Veroniky Rothové. V češtině vyjde pod názvem Spřízněni volbou.

Veroniku Rothovou určitě všichni znáte jako autorku série Divergence a Čáry života. A stejně jako v případě série Divergence je i děj Spřízněných volbou zasazený do Veroničina rodného Chicaga. Co se liší, je věk hlavních postav. A je to poměrně pochopitelné, protože tahle pětka hrdinů už má svůj boj za záchranu světa dlouho za sebou. Je to už deset let, co se jim podařilo porazit zrůdného Temného, který kolem sebe rozséval smrt. A podařilo se jim to za použití magických předmětů.

Jenže… Jaký asi tak můžete vést život jako zachránce světa, který musel v nácti opustit rodinu, podstoupit náročný výcvik, zažít nesčetné hrůzy a dělat velmi těžká rozhodnutí? Myslíte, že to člověk ze sebe může setřást? Žít normální život, když jsou na vás neustále zaměřené hledáčky médií? Někdo to překvapivě docela i zvládne. Jako třeba Esther, která má ostře sledovaný účet na sociálních sítích, nebo Matt, který celé pětici vždycky velel a teď připravuje k vydání knihu, účastní se všemožných akcí a všude je milý a otevřený.

Ale pak jsou tu taky takoví jako Sloane, která se ke všem chová nepřátelsky, nedokáže se zbavit nočních můr a nejradši by byla neviditelná. Nebo Albie, Sloanin nejlepší kamarád, který dříve hledal únik v drogách.

Ale to je jen tak na úvod. Jestli si myslíte, že vám toho prozrazuju moc, vůbec se nemusíte bát. Protože až ve chvíli, kdy se seznámíte s hlavními postavami a zúčastníte se s nimi odhalení památníku oslavujícího desáté výročí poražení Temného, přijde zlom a začnou se dít věci. Podobné věci, které se děly v době, kdy ještě Temný terorizoval Zemi.

A tím končím a nic dalšího už neřeknu. Jen to, že jsem byla překvapená vývojem děje, který jsem vůbec, ale vůbec nečekala. A že jsem úplně nadšená z grafické úpravy. Tahle knížka totiž obsahuje spoustu úryvků z novin, různých knih, přísně tajné zprávy nebo třeba i citace z deníků. A ze všech těchhle střípků si postupně skládáte celý obrázek. A to já mám ráda. 🙂

A co je nového u nás v redakci? Kromě toho, že už se zase vídáme jen online? Katka se zabrala do korektury Spřízněných volbou – mám od ní zprávu, že se jí to taky moc líbí.🙂 Adéla se pustila do posledního čtení Letních nocí a Michal si ode mě převzal Všechny holky, kterými jsem byla.

A to už je ode mě všechno. Mějte se moc hezky a čtěte!

Iveta