Letní boxíkování


Sice se to zdá jen jako pár dnů, kdy jsem vám v blogu psal, ať si užijete prázdniny a léto, ale mám pro nás všechny špatnou zprávu. Až tohle budete číst, bude minimálně 11. srpna a já osobně jsem to vždycky měl hozené tak, že do 15. srpna je to skvělé, léto, voda, čtení, party, drinky (nealko)…

Ovšem úderem 0:00:01 šestnáctého srpna se všechno změnilo, protože to už je prostě skoro září, začátek školy, povinnosti. A to jsem pak už jen trochu trudnomyslně vyhlížel první školní den – i když ten byl vlastně celkem fajn, problém byl většinou až den druhý (a všechny následující). Nicméně doufám, že vy to takhle uhozené nemáte a že si užíváte prázdniny a léto až do posledního možného okamžiku.

A abyste věděli, jak se člověku změní vnímání, srpen už nemám spojený s koncem prázdnin – ale s Vánoci. Jak už jsme vám několikrát psali, právě teď připravujeme ty největší vánoční pecky, abyste si měli co přát pod stromeček, nebo naopak čím ostatní obdarovat. A co je lepší dárek než kniha? Samozřejmě celý balík knih, ideálně seřazených v krásném boxu, který můžete vystavit buď do knihovničky, nebo ho použít místo vražedné zbraně (odhadem asi sto osmdesát kilo vážící sebrané spisy Sarah J. Maasové prostě udělají svoje).

A abychom vás trochu inspirovali, máme tu pro vás pár tipů na boxy staré, nové i nejnovější. Mezi naprosté stálice samozřejmě patří již zmiňovaná Sarah J. Maasová, od které si můžete pořídit boxů hned několik, ale já osobně mám nejraději ten obsahující Skleněný trůn (ovšem ani box Dvoru trnů a růží rozhodně není k zahození – a to nejen kvůli své váze). Pokud chcete sáhnout po nějakém těžším čtení, určitě nesmíte vynechat Čtyři velké příběhy Ruty Sepetysové, která je prostě fantastická spisovatelka a jejíž knihy, i když se každá odehrává v jiné době a prostředí, vás spolehlivě odrovnají. A kdyby snad měl někdo poznámky, že si zase čtete, v klidu ho můžete odpálkovat, že si doplňujete znalosti historie.

Absolutní klasikou v oboru boxikologie je samozřejmě Selekce od Kiery Cassové a všem milovníkům Vánoc nesmí uniknout ani jeden Vánoční polibek Catherine Riderové. Nicméně já jsem vždycky zbožňoval cestování v čase, takže za mě je naprosto ideální box Drahokamů (protože prostě Kerstin Gierová se čte sama a není nad to si představit, jak by to asi vypadalo, kdybych se třeba dostal do Londýna osmnáctého století).

No a pro všechny ty, kdo mají rádi trochu drsnější kousky a oslovuje je nějaké to kucháníčko, podřezávání krčků a vesmírné potvůrky, co ovládnou vaše těla, na scénu nastupuje Jay Kristoff s Nikdynocí, případně ve spolupráci s Amie Kaufmanovou s Akty Illuminae. A co by to bylo za výčet, kdybych zapomněl na všemi milovaného Krutého prince, který se již opět dotiskuje a dočkáte se ho v říjnu, akorát pod stromeček? 

Kromě toho pro vás máme taky jednu letošní boxíkovou novinku: konečně přichází světová premiéra dlouho očekáváné duhové nádhery. V říjnu vám totiž přineseme taky volně provázanou, zaláskovanou sérii Navždycky od Nofreeusernames, a slibujeme, že to bude knížkám takhle pospolu slušet ještě víc než kdy předtím.

A na závěr ještě jedna drobnost – často mi píšete, proč nelze koupit samostatné boxy, že byste si do nich chtěli dát knihy, které už máte doma. No, já bych byl opravdu hrozně rád, kdyby to šlo, ale bohužel je to tak, že většinou se boxíkují úspěšné knihy, které se už několikrát dotiskovaly. A každá tiskárna používá trochu jinou technologii, často je rozdílný papír, po covidu byl papíru absolutní nedostatek, takže se tisklo prakticky na cokoli… a to všechno způsobuje, že každý dotisk dané knihy je trochu jinak silný, čili kdybyste si objednali samostatný box, buď by vám jednotlivé díly v krabici rachtaly, protože by byla příliš velká, nebo by se vám do ní jednoduše nevešly… Já vím, prostě je to smutný příběh, možná ze všech nejsmutnější… 😉

Mějte se a hodně čtěte!

Michal