Duhový červen v contemporary

CooBooNews

Červen je měsícem pride, duhovým měsícem sexuálních menšin, LGBTQ+ hrdosti, zkrátka měsícem, kdy je třeba víc mluvit o tom, že klukům se nemusí líbit jen holky a naopak a že láska má spoustu podob. A my chceme přispět svou troškou do mlýna a dát vám několik tipů na duhové čtení, v tomhle prvním dílu se zaměřením na contemporary.

Tak začněme tím očividným, první knihou – či spíše sérií –, která po odvysílání megaúspěšného netflixovského seriálu přijde na mysl okamžitě: Srdcerváči. Tenhle (prozatím) čtyřdílný komiks vypráví příběh Nicka a Charlieho, dvou středoškoláků, populárního sportovce a stydlivého geeka, kteří k sobě najdou cestu a snaží se tak nějak poprat s tím, co jim život přinese. Tohle je ultimátní nálož optimismu, Alice Osemanová dala dohromady příběh, z jehož stránek přímo srší, že být queer je úplně v pohodě a každý ať si prostě žije, jak chce. Komiksy jsou teď vyprodané, ale dotisk by měl dorazit každým dnem! Snad v příštím roce by pak měl vyjít závěrečný pátý díl, ale než se ho dočkáme, čeká vás ještě spousta dalšího čtení – už jsme vydali dvě doplňkové novely, Letos v zimě a Nick a Charlie, které vám vyprávění hezky doplní, na podzim připravujeme srdcerváčské omalovánky a taky celobarevnou ročenku, ve které nahlédnete do zákulisí vzniku romance Nicka a Charlieho. A v neposlední řadě od autorky chystáme taky román Loveless, který se Srdcerváči nijak nesouvisí, ale s tématem asexuality nám do queer škatulky taky samozřejmě zapadá a neměli byste ho minout.

Další možností je rozhodně sáhnout po Některé holky ano, poměrně čerstvé novince s naprosto famózní červánkovou obálkou. Příběh Morgan, která se vyoutovala a musela kvůli tomu změnit v posledním ročníku střední školu, a Ruby, která k ní možná, asi, nejspíš něco cítí, ale ještě není připravená to sdělit světu, je letní jednohubkou, která vás určitě potěší. A na stejné vlně středoškolských trablů jede i To není můj problém, knížka s atmoškou tak trochu jako v Sex Education, ve které hlavním problémem není to, že se Aideen líbí holka, ale spíš to, jaká holka. A pak taky to, že podle všeho ve své malé agentuře dokáže vyřešit problémy všech ostatních, ale ty svoje ani náhodou.

Jedním z nejmenovaných králů LGBTQ+ fikce je Adam Silvera, a my jsme se rozhodli jeho Oba na konci zemřou zařadit do contemporary, protože navzdory fantasy prvku (toho dne, kdy máte zemřít, vám zavolají a řeknou vám to. Naložte s tím, jak chcete.) je to hlavně příběh o životě a o lásce a sblížení dvou kluků a o to fantasy tam zas tolik nejde. A pozor, dobrá zpráva – koupili jsme prequel s pracovním názvem První, co na konci zemřou, který snad vyjde v příštím roce! Na podobně vážnější notu (no, zemřou, no, veselé to není) ladí i Všechno je v pohodě, příběh Marin, která opustí svůj život po tragédii, na kterou chce zapomenout, a začne znova, na univerzitě. A ani její nejlepší kamarádka Mabel neví, co se vlastně stalo… Tahle kniha je hlavně o vztazích a dost z ní se odehrává v Marinině hlavě a věřte mi, že pokud hledáte něco trochu zadumanějšího s LGBTQ+ tematikou, tohle je sázka na jistotu. A samozřejmě musíme zmínit i dílo dalšího významného YA LGBTQ+ spisovatele Davida Levithana – v jeho Den co den se hlavní postava budí každý den v těle někoho jiného, což může být dobrodružství, dokud se nezamiluje a nezatouží budit se pořád v jednom a tom samém těle, aby mohla zůstat nablízku Rhiannon. A jestli vám nějaký příběh ukáže, že v lásce na fyzické stránce a rysech člověka vážně nesejde, je to tenhle.

Naopak Na cestě létem je velký letní roadtrip a jízda po evropských městech a památkách, čekejte třeba i Prahu a vůbec příjemné čtení na pláž nebo do sítě na zahradě. A napínavým a zábavným kouskem je taky novinka Všechny holky, kterými jsem byla, podle které se chystá netflixová adaptace s Millie Bobby Brown. Tenhle thriller s bankovní loupeží, změnami identity a zábavným přátelsko-milostným trojúhelníkem (když vás váš ex načapá s vaší současnou přítelkyní, všichni tři jste kamarádi a doteď netušil, že s danou slečnou chodíte… no, chce to kapku vysvětlování) neodložíte, dokud se nedostanete na poslední stránku.

Tenhle seznam samozřejmě není vyčerpávající, ale čtení, které vám trošku rozšíří obzory, si tu určitě vyberete! A pokud jste spíš na fantastiku… no, těšte se na článek číslo dva!