E-shopAlbatrosB4U PublishingBizBooksCpressComputerPressCooBooEdikaFragmentKlub mladých čtenářůManagement PressMottoPlusXYZ

13.04.2017

Všechno, co jste chtěli vědět o CooBoo, ale báli jste se zeptat

Poté, co jsme se všichni víceméně zdraví a neovínění vrátili z Itálie, s hrůzou jsme si vzpomněli, že jsme vám slíbili, že odpovíme na vaše dotazy z jednoho z předchozích blogu. Takže jsme se došli ovínit kafem a pustili se do toho. Předem varujeme, že odpovědi vyjadřují soukromý názor dua Michal a Bára, nikoli názory celé redakce CooBoo!!!

Ahoj, docela ráda bych se zeptala, jestli plánujete vydat úplně celé obě série od Maasové. Případně jak se vám osobně Maasová jako autorka líbí. :))

Michal: Plánujeme vydat všechny knihy, které Sarah J. Maasová chystá (a nejedná se pouze o série Dvůr trnů a růží a Skleněný trůn). A autorku osobně mám hodně rád, i když nechápu, jak je schopná napsat takové množství stran v tak krátkém čase. Samozřejmě oceňuji i detailní popisy osvalených pánských hrudníků a svalnatých zad pokrytých starými jizvami z bojů. ;)

Bára:  Podle mě je Maasová robot, mimozemšťan anebo má otrokářskou kolonii – jinak nechápu, že stíhá napsat všechny ty dlouhé knihy v tak rekordním čase, aniž by pokulhával příběh. Protože i přečíst korektury je někdy nadlidský výkon. Tímto bych se chtěla omluvit Chaolovi, ze kterého jsme jednou udělali Chaose. Její knihy mám ráda, ale abych byla upřímná, musela jsem si zvykat na její styl psaní. Ale rozhodně umí napsat dobré konce, vždycky když už si říkám, že další díl už číst nechci a že mě to nezajímá, napíše takový konec, že si nervozitou skoro okoušu nehty a při redakci dalšího titulu, se Michala neustála ptám, jak je to celé dál.

 

Proč je havran jako psací stůl?

Michal: Havran je jako psací stůl, protože bagrem vajíčko neoloupeš, protože Alenka nemá ráda nory a protože Poe wrote on both.

Bára:  Souhlasím s Michalem a jen bych chtěla dodat, protože i havran na tebe jako psací stůl může kdykoli promluvit.

 

Jednak jak probíhá takový výběr nového redaktora? Nebo co je „nejzávažnější“ v redakci, myšleno s čím nejvíc potřebujete aktuálně pomoc od nové redaktorky? A v neposlední řadě by mě zajímalo, jak přicházíte na super nápady, jako je Humbook, setkání s bloggery a další akce? Případně kolik máte vlastně aktuálně bloggerů a budete přibírat další? 

Michal: Výběr nového redaktora probíhá následovně – odpověď na inzerát, pohovor, kde uchazeč řeší i úkoly, pak další úkoly na doma… a nakonec máme vítěze. :) Ve skutečnosti je to trochu složitější, já jsem při svém přijímacím pohovoru například vymýšlel co nejvíce způsobů použití pánské košile, ramínka nebo krabičky sirek, popisoval, jak bych si vyměnil 50 EUR, vymýšlel anotace a slogany na knihy, které jsem nečetl. Je pravda, že u některých úkolů jsem si připadal, jako že se hlásím na místo chovance nějakého ústavu. A od Adély právě teď nejvíce potřebujeme, aby nám pomohla s hromadami korektur, které se nás chystají zavalit.

Bára:  Co se týče Humbooku a dalších akcí, tak samozřejmě nestojíme za vším my jako kubulíni. Máme taky marketingové oddělení, které nám velice pomáhá, a třeba právě Humbook byl jejich nápad (a podle mě skvělý). Už se nemůžu dočkat letošního ročníku, až se seznámím s Jenny Hanovou (doufám, že i něco upeče). Bloggerů máme přes 10 a další přibíráme postupně, pravidelně blogy sledujeme, a když se nám nějaké recenze líbí, autora oslovíme.

 

Jak vypadá vaše soukromá domácí knihovnička? Kolik je v ní knih a jaký žánr převažuje?

Michal: Moje soukromá knihovna je v současnosti roztahaná ve dvou bytech, má asi 5 000 svazků a nejvíc je v ní „klasiky“, detektivek a odborné literatury. Sousedi si sice v bytě pod námi museli postavit dvě traverzy, aby se na ně moje knihovna nepropadla, ale mně to nevadí. :)

Bára:  Moje knihovna je také roztahaná – část mám doma, část u rodičů, dětské knihy na chalupě. Jinak mám doma hodně španělských a hispanoamerických knih, Thomase Bernharda a na rozdíl od Michala skoro žádné detektivy (ty já moc nemusím). A pak klasika, té je asi nejvíc. Jo a nechybí kompletní Harry, česky a anglicky.

 

Mě by neuvěřitelně zajímalo, jestli z vás někdo píše. Přeci jen máte k všem těm světům blízko, řekla bych, že daleko blíž než my čtenáři, musíte totiž trochu nakouknout do duše autora...

Michára: Popravdě jediný, kdo v redakci píše, je Michal. S jeho dnes již kanonickými tituly by se měl seznámit každý, kdo to s literaturou myslí vážně. Jako úvod do jeho spisů můžou posloužit například knihy Mia a já: Malý jednorožec či Horseland: Noční kouzlo.

 

Je nějaká kniha, kterou jste chtěli (vydat), ale získala ji konkurence?

Michára: Všechny knihy Johna Greena.

Bára:  Mě osobně mrzí Caraval, po tom jsem pokukovala, ale Egmont byl holt rychlejší.


Podle jakých kritérií vybíráte knihy k přeložení? 

Michára: Kniha se nám musí líbit, musí mít pěknou obálku, měly by být alespoň trochu jiné než ostatní tituly a prostě nám musí sednout.


Vaše produkce je téměř stoprocentně překladová. Kdyby se našel nějaký nadějný autor i u nás, dali byste mu šanci?

Michára: Určitě, vydali jsme již několik českých autorů a na léto chystáme knihu Barbory Jiříčkové, která se pravděpodobně bude jmenovat Americké zápisky. No a v květnu vyjde Francouzská jízda od Ivany Peroutkové – takový roadtrip po Francii s holkou, co je trochu od rány.


Má některá z vašich knih/autorů v redakci status oblíbence?

Michal: Každý redaktor má knihu či několik knih, na které je opravdu hrdý. V mém případě je to asi Illuminae.

Bára:  Já mám ráda knihy Elizabeth Weinové – jak Krycí jméno Verity, tak Rose pod palbou. A kromě Weinové ještě fandím Victorii Schwabové.

 

Máte nějaký příběh, na který jste se ze začátku moc netvářili, ale pak si vás získal?

Michal: Popravdě právě teď čtu knihu Láska & gelato. Nejdřív mi byla hrdinka nesmírně nesympatická, ale po pá stranách jsem si ji postupně oblíbil (nebo jsem spíš nadšený z toho, že se příběh odehrává v Toskánsku, protože Itálii miluju).

Bára:  Já jsem se zpočátku netvářila na Skleněný trůn a i Dvůr trnů a růží. Sarah J. Maasová má ty první díly vážně nejslabší. Nedávno jsme zveřejňovali recenzi právě na toto téma – naprosto souhlasím. Příběh se rozjede až ve druhém, třetím, čtvrtém… stopadesátém díle.


Občas si říkám, že už musíte být young adult úplně přehlceni. Daří se vám ve volném čase číst i jiné žánry?

Michal: Když je čas, čtu prakticky všechno mimo YA, před spaním pak hlavně detektivky. Což je sice fajn, ale v noci se sám bojím jít na záchod, takže se od čtyř převaluji a čekám, až bude ráno, abych si mohl odskočit.

Bára:  Já ve volném čase (tedy když nedoháním korektury nebo neposuzuji) čtu vždycky něco jiného než YA. Jediná výjimka byla Zakletá od Orsona Scotta Carda, kterou mi Michal tak vehementně doporučoval, že jsem s ní strávila minulé Velikonoce. Jinak čtu kromě detektivek a hororů skoro všechno. Trochu trpím na Thomase Bernharda a Dona Quijota.


Vaše oblíbené nakladatelství? Kromě CooBoo  

Michal: Je jich více, ale třeba Albatros, Argo, Host…

Bára:  Asi nemám. Mám hodně knih od Arga, Albatrosu, ale i Academie třeba.


Jak jste došli k poznání, že práce literárního redaktora je to, co chcete dělat? A co je potřeba pro ni vystudovat? :) 

Michára: Že chceme dělat v nakladatelství, jsme zjistili na vysoké škole. A pro práci literárního redaktora je vhodné vystudovat nějaký filologický nebo překladatelský obor. Nejlépe bohemistiku a k tomu ještě nějaký další jazyk.

 

Mě by zajímalo, proč jste si vybrali být zrovna mezi Cooboolíny?

Michal: Hmmm, zapeklitá otázka, protože mě ke CooBoo dovedla částečně náhoda, kdy jsem hlavně chtěl pracovat v nakladatelství. Ale musím říct, že již po pár dnech jsem byl nadšený a v CooBoo jsem opravdu rád.

Bára:  Hehe, mám to podobně jako Michal. Akorát jsem končila školu a vyskočil na mě inzerát z CooBoo. Vzpomněla jsem si na své bezesné noci s Harrym, Zlatým kompasem nebo Narnií a zkusila jsem se přihlásit. A během přijímacího pohovoru mě do redakce ještě táhla ta neskutečná pohoda, která z CooBoo sálala a za kterou mohl Michal s Terezkou. A jsem vážně ráda, že tu jsem!

 

Chtěla bych se zeptat, jestli plánujete vydat další díly Zom-B od Darrena Shana. :) Děkuji za odpověď.

Michára: Bohužel prozatím ne, na další díly nemáme práva a kniha se mezi čtenáři příliš nechytla. :(

 

Co je váš největší sen?

Michal: Mít v práci vynikající kafe, dělat na samých skvělých knihách, procestovat všechny země světa a učit v Bradavicích.

Bára:  Já bych teda chtěla v Bradavicích studovat, ne tam učit. Dřív jsem se chtěla podívat do vesmíru, ale poté, co jsem viděla Gravitaci, mě to přešlo. Můj sen je naučit se tak dobře německy, abych mohla číst všechny německé knihy v originále.

 

Kterou knihu z vaší produkce máte nejraději? Já vím, je jich hodně, ale zajímalo by mě, jestli máte nějakou top knížku (nebo třeba i více), která vás opravdu uchvátila.

Michal: Za mě je to pořád Illuminae. :)

Bára:  Taky se budu opakovat – Krycí jméno Verity, Rose pod palbou. A z letošního roku potom 14-14 Přátelství napříč staletími a Francouzská jízda.


Kde nejčastěji sbíráte inspiraci pro nové knihy k vydání? Sledujete třeba zahraniční knižní videa, ankety na Goodreads apod.?

Michára: Ano, tohle všechno sledujeme, ale kromě toho nám chodí katalogy zahraničních nakladatelství a agentur, jezdíme na knižní veletrhy, kde se nabízí spousta skvělých knih, sledujeme stránky a Facebook nejen zahraničních nakladatelů, ale i blogerů…

 

Je nějaká kniha, kterou opravdu z celé duše nesnášíte nebo prostě nějaká taková, kterou jenom úplně obyčejně nemáte rádi, ať už kvůli zápletce, hrdinům nebo nešikovnému napsání?

Michal: Popravdě nemám rád jenom jednu knihu – špatně napsanou knihu. :)

Bára:  Mně osobně se moc nelíbila Mia a já: Lyriino tajemství, ale naštěstí to autor vylepšil v dalším díle s názvem Malý jednorožec, takže jsem ochotná mu to odpustit.

 

Co myslíte, může se člověk předávkovat kofeinem a kde je asi tak maximum vypitých hrnků kafe za den??? 

Michal: Společně s Cimrmany si myslím, že kafem se předávkovat nedá. Zářným příkladem může být náš kolega, který se ráno přisaje na kávovar, celý den mačká tlačítko a silné espresso si nechává tenkým pramínkem stékat do úst. Večer se odsaje a plný energie vyráží do víru velkoměsta. A viděl ho někdy někdo unaveného? Neviděl! Jak je vidět, káva organismu pouze prospívá.

Bára:  Já se tedy kofeinem předávkovat umím. Projevuje se to třasem rukou a silnou nervozitou, kdy mě rozčílí i jen zvuk, jak Michal ťuká do klávesnice. V rámci našeho klidného soužití v kanceláři si dávám maximálně dva hrnky denně.

 

Moc se mně líbila trilogie legenda od Marie Lu, neplánujete od ní vydat ještě něco?

Michára: Plánujeme. Marie Lu vydává v sérii DC Icons (společně se Sarah J. Maasovou nebo Leigh Bardugo třeba) knihu Batman o Batmanově dospívání. Zatím ale čekáme na text.

 

Co vás nejvíce baví na práci v CooBoo? :)

Michal: Kolegové, Vyšehrad za rohem a mravní zákon ve mně.

Bára:  Gumičkové bitvy!

 

Až budu za nějakých šest sedm let po vysoký celá zoufalá hledat práci, vezmete mě k sobě, abych nemusela do mekáče? Nebojte, kafe vám nevypiju!

Michára: Bohužel lidé nepijící kávu jsou pro práci v nakladatelství nezpůsobilí. :(

Která postava z Harryho Pottera je vaše nejoblíbenější? Do které bradavické koleje byste pravděpodobně chodili? A poslední (bez googlení, pěkně prosím, jsem zvědavá na tipy, pokud to tedy nevíte) – kolik listů papíru o rozměru A4 zhruba získáme z jednoho vzrostlého stromu? 

Michal: Lupin, protože polovinu nocí ho můžete na noc uložit do košíku. Havraspár. Hmmm, 100 000? Čili přibližně stejně tolik, kolik stran přečteme za týden.

Bára:  Já mám ráda Lenku Láskorádovou, je skvěle střelená a člověk se s ní nemůže nudit. Do CooBoo by podle mě zapadla jedna dvě. Kolik listů? Tak já zkusím známou početní jednotku – žabžilión. No, tak vážně. 10 000? (Sdělíte nám prosím v komentářích odpověď?)

 

Jaké to je pracovat v takovém oblíbeném nakladatelství, respektive nakladatelství obecně.

Michal: Jiné, než si většina čtenářů představuje. Nejde jen o to sednout si do křesla, číst si a sem tam opravit chybu. Většinu náplně práce tvoří administrativa (maily, porady, tabulky). Ale stejně je člověk šťastný, že v nakladatelství dělá, protože všechny nepříjemnosti pak vyváží ten úžasný pocit, když si konečně sednete a můžete začít v klidu pracovat na knize, kterou jste vybrali.

Bára:  Přesně tak… Nejlepší je ten moment, když se vám hotová kniha dostane do rukou anebo když potkáte někoho v metru, jak si ji čte a usmívá se! A jinak je to můj splněný sen.

 

Ahoj, mě by zajímalo, jestli si korektury vybíráte sami, nebo jsou vám přiděleny?

Michára: V redakci vládne systém, kdy jeden člověk přečte redakci, druhý pak korekturu, takže se dostaneme k většině knih, které vydáváme. Čili nikdo není o nic ochuzen. ;)

 

S ktorou autorkou/autorom vašich kníh by ste sa chceli najviac stretnúť?

Michal: Já asi s Davidem Levithanem, přijde mi nejzajímavější.

Bára:  Já bych chtěla potkat Elizabeth Weinovou – vážně smekám před jejím stylem psaní a ohromuje mě, jak obrovské rešerše si ke svým knihám dělá.

 

Společně zdravíme z redakce!

Michára

 

VÍKENDOVKA: Chtěli byste dělat literárního redaktora? Jestli ano, tak proč?

Další články v sekci blog

Komentáře

CooBoo News

Předvánoční radost

Letos již popáte jsme v kavárně Alibi uspořádali předvánoční dobročinný knižní bazar. Knihy věnovaly nakladatelství  …

Předvánoční dobročinný bazar

Pojďte s námi zase páchat dobré skutky, letos už po páté! Nakladatelství CooBoo, Albatros, Plus, Fragment, Motto a XYZ …

Blog

Na praxi v CooBoo

Na praxi v CooBoo

Zdravím všechny! Jak si užíváte poslední dny před Vánoci? Mně osobně prosinec utíká neskutečně rychle, a to především díky praxím, které mám letos v redakci CooBoo. Mimo jiné jsem dostala za úkol vám napsat i blog, takže to tentokrát budeme muset zvládnout spolu. Ale kdo vlastně jsem? Jmenuji se Nikola a studuji knihkupecké a nakladatelské činnosti. V rámci školy mám dvakrát ročně praxe a letos jsem si vybrala právě redakci CooBoo. Mimo jiné mě můžete znát i jako blogerku. 

Nejčtenější knihy

 
Snílek Neznámý
Snílek Neznámý
Laini Taylorová
 • Průměr 4.2/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 
Kočky útočí
Kočky útočí
Sarah Andersenová
 • Průměr 3.5/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 
Všechno je v pohodě
Všechno je v pohodě
Nina LaCour
 • Průměr 4.2/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 
Temná krása
Temná krása
Mary E. Pearsonová
 • Průměr 4.5/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 
Slunce je také hvězda
Slunce je také hvězda
Nicola Yoonová
 • Průměr 4.6/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Instagram Facebook RSS
CZ EN